Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie


 [ Príspevkov: 6 ] 
Autor Správa
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 14692 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Vladimir Palko a Lubomir Galko v SK politike

Odvolanie Galka? Napriek všetkému katastrofa
Kód:
http://vybrali.sme.sk/c/Palko-Odvolaniegalkanapriekvsetkemukatastrofa/.vladimír Palko | November 23, 2011

Vladimír Palko

Postupne začne opadávať vlna populistických a demagogických vyhlásení v kauze odpočúvanie, vlna dohadov i bulvárnych klebietok.

Potom zostanú kontúry holých faktov.

Samozrejme, nevynechávajme z úvah o odvolaní Ľubomíra Galka ani dohady a klebety.

Keď sa človek dostane do čela bezpečnostného rezortu a začne narábať s podriadenými spravodajskými službami, začne automaticky čeliť istým rizikám.

Jedno z rizík je, že uverí vo väčšiu efektívnosť i zákonného používania spravodajských prostriedkov než je tá reálna.

Druhým rizikom sú pascičky, ktoré mu nastražia jeho spravodajskí podriadení. Niekedy neúmyselne, len v snahe zapáčiť sa šéfovi a poukázať na vlastnú dôležitosť,

niekedy zo šlendriánstva, niekedy úmyselne, aby šéfa poškodili.

Tretím rizikom je, že podriadená spravodajská zložka je rozkladaná a korumpovaná zvonka.

Črtá sa, že minister obrany Ľubomír Galko čelil všetkým trom rizikám. Podľa informácií, ktoré prenikajú do médií, venoval možno priveľa času vojenskému spravodajstvu. Ak sa vojenskí spravodajcovia v spise „Dáma“ venovali názorom premiérky na prípad „Hayekovci“, mal ich minister, ak o tom vedel, upozorniť, že toto je čistá politika a nemajú sa tomu venovať ani len na úrovni zbieraní výstrižkov z novín, keďže o túto úroveň zrejme šlo. Takéto informácie totiž má ministrovi pripraviť obyčajné tlačové oddelenie. Je možné, že Ľubomír Galko, čeliac týmto rizikám, by sa skôr či neskôr dopúšťal osobných chýb.

Lenže toto všetko sú iba dohady, kusé informácie a hypotézy a Galko bol odvolaný kvôli niečomu inému. Poďme k faktom.

Bojoval Ľubomír Galko v rezorte proti korupcii pri získavaní štátnych zákazok? Áno. Médiá ho za to chválili.

Používal pritom i metódy spravodajských služieb vrátane odpočúvania? Áno.

Zákon to umožňuje? Áno.

A dosahoval Galko pritom i konkrétne výsledky v podobe trestných stíhaní? Áno.

Je korupcia vážny problém? Áno.

Bolo odpočúvanie schválené podľa zákona nezávislým sudcom? Áno.

Unikali z rezortu vnútra utajované informácie? Áno.

Snažil sa minister proti tomu niečo podniknúť? Áno.

Majú novinári ústavnú výnimku, že nemôžu byť odpočúvaní? Nie.

A za snahu bojovať proti korupcii a zamedziť úniku utajovaných informácií z rezortu a zamedziť rozkladaniu rezortu zvonka,

za snahu postupovať pritom podľa zákonných možností má byť minister odvolaný? To snáď nie.

Lenže podľa premiérky Radičovej áno, podľa Ivana Gašparoviča áno, podľa Ficovho Smeru áno, podľa KDH áno, podľa SDKÚ áno. Podľa tejto červenomodrej „ad hoc“ koalície áno. Katastrofa.

Podľa Ivety Radičovej je i legálne odpočúvanie novinárov neprípustné a preto Galka odvoláva. Pri odpočúvaní novinárov treba skutočne zvýšiť pozornosť, ale že by to bolo absolútne neprípustné?

Podľa zvláštneho politického názoru, ktorý Iveta Radičová vyznáva, to možno je neprípustné, ale ústavnému zriadeniu Slovenskej republiky je takáto neprípustnosť neznáma. Minister Galko uviedol, že má porozumenie pre emócie, ktoré kauza vyvoláva v radoch novinárov, a to porozumenie má i autor týchto riadkov. To však nič nemení na tom, že občania a i novinári sú si v odpočúvateľnosti rovní.

Premiérka tu teda robí akýsi zvláštny protiústavný štátny prevrat. Premiérkine slová o tom, že vojenská služba nemá vyšetrovacie právomoci, sú nezrozumiteľné.

Iveta Radičová navrhla Galka odvolať podľa vlastných slov i na základe rokovania príslušných výborov Národnej rady. Ešte väčšia katastrofa. Na týchto rokovaniach sme videli brutálnu a demagogickú likvidáciu ministra, ktorá s vecnou diskusiou nemala nič spoločné. Vyhlásenia poslancov o nezákonnosti odpočúvania boli iba politické frázy. V surovosti hrali prím poslanci Smeru, o ktorom médiá donedávna písali, že Galko na ministerstve marí práve ekonomické záujmy Smeru. Poslancov vyhecoval predseda Fico, ktorý označil Galkovu stranu za „vred“, hoci dnes do médií prenikajú informácie, že k odpočúvaniu novinárov dochádzalo i za premiéra Fica. V tejto situácii sme svedkami, že Smeru zbabelo asistujú i pravicové strany ako SDKÚ a KDH, ktoré premiérkin krok odobrujú.

Majú občania očakávať, že bezpečnostné zložky ich budú chrániť? Veď tie práve dostávajú lekciu, že i postupovanie podľa zákona im spôsobí problém, a že o všetkom rozhoduje stranícka politika. Lekciu, že si nikdy netreba páliť prsty.

Dejiny politiky nepoznajú takýto príklad premiéra a jeho vlády, ktorí by toľko v tak krátkom čase urobili pre návrat ich protivníka do premiérskeho kresla. Iveta Radičová a SDKÚ zbrklo spojili hlasovanie o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde, čím dali Smeru zámienku, prečo nehlasovať za euroval, o ktorom Smer hovoril, že vecne s ním súhlasí. Dnes premiérka zbrklo likviduje i étos boja proti korupcii, ktorého bola nositeľkou.

Možno bol Galko politicky trochu divoch, možno mal prehnané predstavy o tom, ako s korupciou zatočí, možno bol príliš ambiciózny, možno sa preceňoval. Ktovie? Ale prečo by vždy do ministerských kresiel mali prichádzať iba pragmatici, ktorých jediným zámerom je vydržať v kresle čo najdlhšie?

Poslednú poznámočku vyslovujem ako katolík. A to sa dostaneme kam, keď jedinými nadšencami v slovenskej politike budú liberáli presadzujúci marihuanu a registrované partnerstvá?

.vladimír Palko

Kód:
http://blog.tyzden.sk/vladimir-palko/2011/11/23/odvolanie-galka-napriek-vsetkemu-katastrofa/
Hore
 Profil  
 
Poslať 24.11.2011 2:11:15   
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 14692 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
a este dobry clanok je tu od S Repku:


Kód:
http://vybrali.sme.sk/c/Galko-pred-vyborom-NR-SR/


Galko pred výborom NR SR.
Skončila sa ďalšia fraška na tom našom malom Slovensku, ktorá dnes v priamom prenose prebehla pred očami verejnosti z Hradného vrška. Galko bol na koberci vo výbore pre bezpečnosť a obranu NR SR. Ľubo ďakujem.

galko1.png

Pravdepodobne na tom zareveš a možno aj Tvoja materská strana SaS, ale nič to nemení na tom, že môj obdiv máš. Musím napísať, že mňa si presvedčil o svojej absolútnej slušnosti a viere v spravodlivosť. Vzhľadom na to, kam sa Tvoja práca "prepracovala" je vidieť, že robíš dobre, ale na druhej strane je tiež vidieť, že si niečo podcenil.
Sila médií a sila peňazí sa ťažko poráža slušnosťou, cťou a zmyslom pre spravodlivosť. Ale verme, že sa to dá.

Zároveň. keď som videl to množstvo "krvavých očí", ktoré sa ťa pýtali na niektoré "podrobnosti", (kládli tzv. zisťovacie otázky) , musím povedať, že si to mal ťažké, ale zvládol si to so cťou. Povedal si, čo si povedať chcel, naznačil si, čo si naznačiť chcel a mohol a po niektorých Tvojich odpovediach bolo vidieť, že niektorí pochopili.

galko2.pngA čo je dobré, tak v niektorých vyjadreniach, niektorých členov bolo cítiť strach. Nebudem písať o zákonnosti, alebo nezákonnosti daných odposluchov, lebo tomu z technickej a systémovej stránky nerozumiem, ale chápem logické vysvetlenie, že odpočúvať niekoho, ak je podozrenie na niečo, je logické a ospravedlniteľné.

Osobne nechápem novinárov, ktorí sa bránia, že ONI nesmú byť odpočúvaní, lebo ..... . Nemyslím si, že novinár je niečo viac ako ktokoľvek iný a pokiaľ je podozrenie a zároveň je dostatočné odôvodnenie, tak sa na neho má pozerať rovnocenne.

Problém nie je odpočúvanie. Problém je zákonnosť odpočúvania a bohužiaľ ani daným únikom mňa nikto nepresvedčil, že odpočúvanie NEBOLO zákonné. Je pravda, že rôzne strany sa tu snažia poukazovať na nezákonnosť, ale zatiaľ viac verím TVOJMU "vyčkávaniu". Asi veľmi dobre vieš prečo vyčkávaš a znášaš ten pohon.

Ľubo, držim palce.

PS: Ak by ma niekto v diskusii, chcel nazvať "pochlebovačom SaS" nech si prečíta niektoré moje staršie články.

Foto v článku: screenshot z online TA3
Slavomír Repka, utorok 22. novembra 2011 14:21

Čítajte viac:
Kód:
http://repka.blog.sme.sk/c/281323/Galko-pred-vyborom-NR-SR.html#ixzz1eZpcBkts
Hore
 Profil  
 
Poslať 29.11.2011 2:08:06   
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 14692 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
kauza Galko - hystéria a zdravý rozum
Kód:
http://blog.tyzden.sk/klobucnik/2011/11/28/kauza-galko-hysteria-a-zdravy-rozum/


http://vybrali.sme.sk/c/kauza-Galko-Vyhlasenie-Slovenskej-sekcie-Asociacie-europskych-novinarov/

.klobucnik | 28. November 2011 | prečítané 2138x | komentované 4 ľuďmi

Tento blog bude iný, lebo aj kauza odposluchov VOS a odvolania ministra obrany Galka je mimoriadna. Ako mnohí rozumní ľudia nesúhlasím v tejto veci s argumentáciou SMERu, postojom SDKÚ, KDH, Mostu ako ani postupom premiérky I. Radičovej. Ich pozícia mi pripomína skôr ďalšiu kartelovú dohodu straníckych eminencií voči neželanému protikorupčnému vývoju na Ministerstve obrany než to, čo vyššie uvedené strany simulujú ako svoj zápas o demokraciu. Veď tí, ktorí svojho času systematicky spochybňovali hodnovernosť spisov ako i celkovú protiústavnú činnosť komunistickej Štátnej bezpečnosti, sa teraz ústami nehodného bývalého ministra vnútra R. Kaliňáka oháňajú naoko hraným zhnusením z takzvaných novodobých eštebáckych praktík na Ministerstve obrany.

Nezhodujem sa ani s názorom, že novinára a politika treba mimoriadne chrániť a teda nemožno ich odpočúvať, za žiadnych okolností, pretože sú tzv. piliermi demokracie. Je pritom kuriózne, že som sa musel porúčať z Ústavu pamäti národa práve po tom, ako som na sklonku roka 2007 poukázal na báze hĺbkovej analýzy dokumentov ŠTB na eštebácke pozadie strany SMER (Domino efekt . - Roč. XVI). Odvahu publikovať som nabral v tom čase vďaka práci s naozajstnými slovenskými novinármi, ktorí si ctili pravé poslanie žurnalistiky - nie propagovať a zarábať, ale sprístupňovať objektívnu informáciu všetkým občanom bez ohľadu na následky.

Preto podporujem vyhlásenie Slovenskej sekcie Asociácie európskych novinárov z 27. novembra 2011, ktoré mi dnes poslali a okamžite ho uverejňujem na tomto mieste.

Miro KlobučníkVyhlásenie Slovenskej sekcie Asociácie európskych novinárov

Slovenská sekcia Asociácie európskych novinárov nepovažuje za správne, aby sme my, novinári, boli vyčleňovaní zo spoločnosti ako profesia, ktorá si môže dovoliť všetko. Sme síce metaforicky „strážne psy demokracie“, ale môžeme sa pohybovať, tak ako všetci občania štátu, iba v limitoch zákonov a na takom teritóriu, ktoré nenarúša osobnú integritu ktoréhokoľvek člena spoločnosti. A súčasne musíme vyznávať základné mravné zásady – teda ten povestný vyšší princíp mravný by mal byť tým metaforickým náhubkom strážnych psov demokracie. Ani siedma veľmoc, za akú je od čias Napoleona novinársky stav označovaný, nemôže porušovať zákony a etiku vlastnej profesie.

Slovenskí novinári na jednej strane dlhodobo žiadajú minimalizovať imunitu ústavných činiteľov, permanentne kritizujú nemravnosť politikov, zneužívanie právomocí a porušovanie zákonov. Ale súčasne chceme byť chránení ako nejaké posvätné tvory zneužívajúce to exkluzívne postavenie v spoločnosti, ktoré vyplýva z profesie novinára?

Aktuálna kauza „odposluchy“ odhalila o.i. nemravné, neprofesionálne prepojenie novinárov s politikmi. Tieto „nadštandardné“ vzťahy devastujú dôveru občanov nielen v demokraciu a voči politikom ako takým, ale čo je ešte horšie, tvrdo poškodzuje novinársku profesiu ako takú na Slovensku.

Je paradoxné, že tá istá skupina politikov, ktorá iba nedávno označovala novinárov za „hyeny a prostitútky“, tak tá istá skupina politikov časť z novinárskej obce dokázala využívať, podľa nášho názoru, ako inštrument a verejnú platformu v nekalom politickom boji. Takéto perfídne využívanie novinárov na boj s politickým resp. ideovým protivníkom a súčasné nemravné podľahnutie novinárov tlaku politikov si pamätáme nielen z dávnej minulosti slovenskej resp. československej spoločnosti, ale, žiaľ, aj z prvej dekády obnovovania demokratickej spoločnosti u nás.

História morálneho a profesionálneho zlyhania - a podľa nášho názoru až možno zákon prekračujúceho prepojenia politikov s novinármi - sa na Slovensku opakuje. Slovenská sekcia Asociácie európskych novinárov to považuje za nebezpečné a brutálne ohrozujúce základy demokracie a korektnej súťaže politických názorov na Slovensku.

Slovenská sekcia Asociácie európskych novinárov preto vyzýva vydavateľov a šéfredaktorov printových médií a prevádzkovateľov elektronických médií, aby urobili všetko pre to, aby sa toto morálne a profesionálne zlyhanie v novinárskej obci nezopakovalo.

podpísaní

Peter T u r č í k, predseda Asociácia európskych novinárov, slovenská sekcia

Tibor M a c á k, tajomník Asociácia európskych novinárov, slovenská sekcia
Hore
 Profil  
 
Poslať 29.11.2011 7:58:21   
 

od 31.12.2004 17:00:54
napísal 5570 príspevkov
Je to súboj dvoch gaunerov: veľký gauner, čistý mafián Kaliňák sa sporí s malých gaunerom Galkom, ktorý "iba" odpočúval ľudí vrátane ústavných činiteľov novinárov celé mesiace a pripravoval rozkrádačky menšieho rozsahu...

Obaja nemajú už v politike čo robiť ,mali by sa prirpavovať skôr na výsluchy vyštrovateľov a zohnať si dobrých advokátov.
Hore
 Profil  
 
Poslať 03.12.2011 9:16:40   
 
Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 4296 príspevkov
Peter, nie celkom súhlasím, chyba je najmä v nedobrom systéme, ktorí opäť tvoria ľudia.
Hore
 Profil  
 
Poslať 09.03.2012 17:54:06   
 
Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11035 príspevkov
Napriek všetkému?
  Novinárska otázka: "Ale bilbord, kde pán Galko ironizuje svoju kauzu s odpočúvaním naťahovaním uší, je viac arogantný, ako milý, nemyslíte?"

  Nemyslím! Je milý a jediné pre Slovensko a jeho daňového poplatníka nemilé je to, že jeho natiahnuté uši (a veľké oči a strašné zuby, viď zaslúžilý rozprávkový vlk) mali primálo času. Zožratie korupčných sesterstiev "starých mám" na ministerstve ho vyžadovalo viac.
  ...
  Karkulka vlka odbachla, ... že odpočúvanie novinárov v demokracii neprichádza do úvahy. Fakt, tá ústava zrejme potrebuje ústavnú väčšinu: treba zaviesť novú, vyššiu kategóriu občanov - novinárov
  ...
  Na Galkovom príbehu totiž vidno, ako môže skončiť ten, kto naruší vytýčené revíry.
  ...
  Ten, kto si nedohovára čierne kšefty, kto nespriada temné plány a kto sa nedopúšťa zavrhnutiahodných skutkov sa nemusí báť skrytých mikrofónov a kamier. Ale odrazu tu bol Galkov policajný štát. Problémom prestali byť tunelári, stal sa ním Galko.

  Nemyslím si, že Galka máte voliť "napriek všetkému". Som presvedčený, že ho máte voliť pre všetko uvedené.

  --- [skrátenie článku autora: Peter Osuský: http://dr.peterosusky.blog.sme.sk/c/292 ... tkemu.html]
Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
 [ Príspevkov: 6 ] 

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad:phpbb.sk.

Zobraziť štatistiku návštevnosti: