Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie

[ Príspevkov: 60 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
Poslať 18.06.2007 15:51:51   

od 16.06.2005 11:52:25
napísal 8572 príspevkov
no v mojej branzi to makanie ako srob skor sedi na tych co sme zostali sediet doma ako na britov...

Poslať 18.06.2007 16:24:00   

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18702 príspevkov
Baca Roman píše:
Problem nie je v tom ze ludia telefonuju ale v tom ze sa uz spoliehaju len na techniku a nie na Boha. Dokonca uz sa nespoliehaju ani na ludi....

Roman, ver mi: Pokial ide o tu sanitku, radsej sa spolahnem na tu techniku, ako na Boha. :-)
A ked si spomeniem na niektorych ludi, tak sa veru radsej spolahnem len sam na seba... :-)

Poslať 18.06.2007 16:44:55   

od 01.04.2004 16:52:15
napísal 1246 príspevkov
to legionár:
Citácia:
Pokial ide o tu sanitku, radsej sa spolahnem na tu techniku, ako na Boha.

Legi, bol si už niekedy v takejto situácii?
Snehu vyše pása, únava hraničiaca s totálnym vyčerpaním - tak fizyckým, ako aj psychickým. Hmla a padajúci mokrý sneh. Máš za sebou 9 hodín brodenia v snehu (nik ťa nevaroval, že v onom pohorí je náhla snehová kalamita), so zásobami potravín na týždeň. Si na mieste, ktoré dôverne poznáš vyše 20 rokov a zrazu zapadneš do závejov necelých 100 metrov pred vlastnou chatou. Mobilný signál zrovna na tom mieste nie je. Hoci máš baterku nabitú a kredit dosť vysoký na zavolanie záchranárskeho vrtuľníka a číslo na horskú službu máš v mobile. A ozaj, sú už dve hodiny po polnoci a jediná túžba je zvaliť sa dakam do tepla a spať aspoň 12 hodín v kuse...

Ja som v takej situácii bola minulú zimu.
Poviem ti, odvtedy ešte viac spolieham na Boha a ešte menej na techniku.
Technika je dobrá vec, ale Boh je proste nad ňou :D

Ponaučenie: Ak nevieš, ako ďalej, s pevnou vierou sa pomodli a Boh ťa povedie aj poslepiačky.
Ponaučenie 2: Ak chceš legionárovi vysvetliť, ako si za totálnej hmly trafila v hustom lese a v hustej hmle a totálne unavená na úplne zaviaty chodníček bez navigačného systému, priprav sa na to, že ti aj tak neuverí 8)

Poslať 18.06.2007 17:06:14   

napísal 18702 príspevkov
carovna:
Myslim, ze mas pravdu - plati bod 2. :-)
A tiez si myslim, ze 20 rokov je predsa len 20 rokov ...

Poslať 18.06.2007 17:12:25   

napísal 1246 príspevkov
Citácia:

Vidno, že si tam nebol. Toť vsjo.

Poslať 18.06.2007 17:19:01   

napísal 18702 príspevkov
carovna píše:
Citácia:

Vidno, že si tam nebol. Toť vsjo.

Prepac, ale ja si zase myslim, ze TU nie su tie ZASTUPY ludi, ktori boli v podobnej situacii, s doverou sa pomodlili k Bohu - a zmrzli.
Tot tiez vsjo ...

Poslať 18.06.2007 17:20:17   

napísal 1246 príspevkov
Ale k téme: čo sa týka šťavnatého slovníka Amíkov a Maďarov, nie som hluchá. Ale ako Slovenka radšej sledujem špinu pred vlastným prahom.

Teda - napomenúť deti v autobuse, alebo mlčať a modliť sa aby ich duch slušného vyjadrovania osvietil?

Poslať 18.06.2007 17:23:36   

napísal 18702 príspevkov
carovna píše:
Ale k téme: čo sa týka šťavnatého slovníka Amíkov a Maďarov, nie som hluchá. Ale ako Slovenka radšej sledujem špinu pred vlastným prahom.

Teda - napomenúť deti v autobuse, alebo mlčať a modliť sa aby ich duch slušného vyjadrovania osvietil?

Podla toho, CO za 'deti' to su.
Ak maju 15 a viac a zo zadneho vrecka im trci krivak, tak by som radsej skusil len tu modlitbu. :-)

Poslať 18.06.2007 17:24:29   

napísal 1246 príspevkov
Citácia:
Prepac, ale ja si zase myslim, ze TU nie su tie ZASTUPY ludi, ktori boli v podobnej situacii, s doverou sa pomodlili k Bohu - a zmrzli.
Tot tiez vsjo ...

Vidíš a určite boli dostatočne vybavení technikou... Možno chýbala len pokora... Ale to teraz neriešim. Ak chceš, otvor si novú tému.

Poslať 18.06.2007 17:38:44   

napísal 18702 príspevkov
carovna píše:
Citácia:
Tot tiez vsjo ...

Vidíš a určite boli dostatočne vybavení technikou... Možno chýbala len pokora... Ale to teraz neriešim. Ak chceš, otvor si novú tému.

NERUHAJ SA ! S tou Tvojou 'pokorou' !
To je velmi 'jednoduche' vysvetlenie vsetkeho:
1. Podari sa - Boh to zariadil.
2. Nepodari sa - clovek nebol dost 'pokorny', 'nezasluzil si to', nemyslel to 'uprimne' atd. atd.
3. 'Tema' je len JEDNA. Vsetky ostatne su odvodene, pripadne nepodstatne. :-)

Poslať 18.06.2007 18:18:21   

Obrázok užívateľa

od 18.04.2002 8:17:46
napísal 7621 príspevkov
alnoth píše:
no v mojej branzi to makanie ako srob skor sedi na tych co sme zostali sediet doma ako na britov...

neviem ci si bol na praci v zahranici, mozno mas ine skusenosti, dobre sa plati ale zadarmo ani makke f.... A pracovny cas vyuzity nie na minuty ale na sekundy.... ale nestazujem sa, len konstatujem....

Poslať 19.06.2007 0:43:31   

od 25.09.2006 0:53:38
napísal 2957 príspevkov
Baca Roman píše:
Ludia sa v tejto dobe nevzdaluju len od Boha ale aj jeden od druheho.

čarovná sorry, znovu sa chystá off topic (ale súvis tu má tušim naozaj už všetko) :)

Toto čo uviedol Roman je dnes úplne zretelné.
Ľudia, či už veriaci, alebo neveriaci - sa od seba vzďalujú. Dnes som sa nad tým na ulici zamyslel takto: všetci ľudia majú väčšiu či menšiu tendenciu dištancovať sa od druhého. Prečo? Filozof Martin Heidegger chcel tento problém nájsť aj v podobe hovorového prejavu - a našiel ho. Das Man - je obdoba k nášmu neurčitku "sa", presnejšie "ono sa". Heidegger hovorí o tom , ako ľudia nielen v reči, ale skutočne unikajú do "neosobného módu jestvovania" - ako to nazýva - "ono sa". Vraví: Ľudia sa neustále odvolávajú na to neurčité "sa". Nosia, to čo "sa" nosí. Hovoria tak, ako "sa" hovorí. Relaxujú tak, ako "sa" relaxuje. Reagujú tak, ako "sa" reaguje. Žijú tak, ako "sa" žije.......... Prečo ale, keď všetci tak horlia za nezávislosť, za to svoje vlastné, za originalitu... A predsa; nie ja - ale "ono sa", viac riadi náš život. Prečo?
Človeku je ľahšie zbaviť sa váhy zodpovednosti. Preto má takú silu, tá davová stádna mentalita. Lenže čosi zvnútra, zo stredu sa ešte stále dovoláva naozaj toho svojho pôvodného - autentického "ja". Ale ako nato? Keďže je to príliš náročné a namáhavé, tak aj to sme "sa" už naučili šikovne obchádzať.
Heidegger hovoril, že sa takto nakoniec aj odťahujeme od druhých, ako "sa" odťahuje. Spôsoby dnešnej "sebaobrany" pred druhými sú známe, nemusím ani uvádzať príklady rôznych "techník".(Všetci ich do istej miery využívame.)

Čo som chcel spolu s menovaným povedať je to, že napriek rozdielnosti ľudí, stále ich čosi ešte spája. Je to ich duch. Takže to hľadanie vnútornej slobody od druhých je prirodzene síce správna cesta, ale... Ale keby ju aj naozaj realizovali. Nerobia(bíme) to však! Nedá sa totiž len tak odtrhnúť, a povedať si - som slobodný, autonómny, autarktní... Toto naopak človeka dezintegruje - lebo keď je len on sám "vo vnútri seba", tak to je žalostne málo. To je vlastne úplne vyfantazírovaný svet. Domček s karát, alebo biblicky - dom postavený na piesku. Keď však človek začne oslovovať kohosi, ktorý ho stvoril na svoj obraz, tak tento Duch, ho začne skutočne oslobodzovať od naviazanosti na čokoľvek a zároveň mu dávať tú pravú súvislosť so svetom.

Poslať 19.06.2007 7:16:26   

od 16.06.2005 11:52:25
napísal 8572 príspevkov
Citácia:
neviem ci si bol na praci v zahranici, mozno mas ine skusenosti, dobre sa plati ale zadarmo ani makke f.... A pracovny cas vyuzity nie na minuty ale na sekundy.... ale nestazujem sa, len konstatujem....

pracovne nasadenie - mensie
pracovna doba - kratsia

povedz mi v akej slusnej anglickej firme robis 10 h denne (cisty cas, bez obednej pauzy) bez priplatku a sef sa veeelmi cudne pozrie ked povies ze ty v nedelu do roboty jednoducho neprides...?

o peniazoch som nehovoril, asi je to o nieco viac ako tu, ale slo mi o tie prve dve polozky....

Poslať 19.06.2007 7:42:50   

Obrázok užívateľa

od 18.04.2002 8:17:46
napísal 7621 príspevkov
alnoth píše:
Citácia:

pracovne nasadenie - mensie
pracovna doba - kratsia

povedz mi v akej slusnej anglickej firme robis 10 h denne (cisty cas, bez obednej pauzy) bez priplatku a sef sa veeelmi cudne pozrie ked povies ze ty v nedelu do roboty jednoducho neprides...?

o peniazoch som nehovoril, asi je to o nieco viac ako tu, ale slo mi o tie prve dve polozky....

ked dorobim ako srob, musim uz... tak dovysvetlim... :lol:

Poslať 19.06.2007 7:56:17   

napísal 1246 príspevkov
to legionár:
Citácia:
NERUHAJ SA ! S tou Tvojou 'pokorou' !

Keď ti ide o kejhák, nestíhaš riešiť, či niečo robíš pokorne, alebo nie. Proste sa už riadiš len inštinktom a ten ti vraví (v uvedenom príklade): Technika zlyhala, ty si zlyhal (ako "skúsený" turista), ostáva ti skloniť hlavu a poslať prosbu Bohu. Inak proste zamrzneš v záveji uprostred divočiny a nájdu ťa až na jar.

Boh s tým už urobí, čo uzná za najlepšie pre teba v danej chvíli. Ak usúdi, že si dostal dostatočnú lekciu do života (nielen o pohybe v zimných horách, ale o tom, kto je najmocnejší), pomôže Ti nájsť cestu z maléru. Ak nie, možeš skončiť horšie. Ale niekedy môže byť pre niekoho malérom aj to, že - paradoxne - ostane nažive... Ale to už riadne odbočujeme.

Navrhujem ukončiť túto tému, nikam nevedie, je mi jasné, že zasa napíšeš, že ty vidíš všetko úplne inak :wink:

P.S. Nepísala som, že my sme tam vtedy boli pokorní. My sme sa len modlili a nevedeli vopred, ako to dopadne. Ale všeobecne je známe, že v horách boli už aj oveľa väčší suveréni náhle pokornými. Drsná príroda je skvelá škola pokory. Napríklad na otvorenom tatranskom hrebeni ťa chytí náhla búrka a ty sa začneš (utekajúc do úkrytu) modliť, aj keď si sa v živote nemodlil :D
Howgh.

[ Príspevkov: 60 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť