Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie

[ Príspevkov: 60 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4
Autor Správa
Poslať 19.06.2007 8:19:27   

od 01.04.2004 16:52:15
napísal 1246 príspevkov
K tomu, čo načal Hans:

Hej, vyhýbame sa jeden druhému. Možno sme (v mestách) neprirodzene nahusto a nevieme, čo si s tým počať. Zrazu toľko cudzích ľudí môže prečítať, že sme vo vnútri v podstate slabí, omylní, zamindrákovaní... Že mnohí vlastne nevieme, kto skutočne sme.

A tak nahadzujeme masky. Jednou z nich (veľmi obľúbenou) je maska drsňáka. Slovníkom drsňáka sa stávajú drsné slová. A sme späť v téme...

Načo je to komu dobré? Veď každá maska skôr či neskôr padne... Nikdy sa nepoučíme, že je pre nás lepšie, keď tá maska spadne čím skôr?

Máš pravdu Hans, s touto témou súvisí fakt všeličo...
Kedysi mi jeden kamarát pochádzajúci z dediny povedal, čo mu najviac vadí v Bratislave: "To je o ničom, ľudia sa ti tu na ulici vôbec nepozerajú do očí."
Jasný dôkaz vzďaľovania ľudí od ľudí.

A náhli zbohatlíci si v bývalých dedinách (kde si ľudia zvykli pomáhať a kde sa zdravili..) skupujú pozemky a stavajú tam "vilové zákopy", ktorými kričia okoloidúcim niečo ako - "dajte mi všetci pokoj". Alebo to povedia aj drsnejším slovníkom...

Škoda.

Poslať 19.06.2007 11:35:27   

od 12.05.2004 9:44:48
napísal 3414 príspevkov
carovna píše:
Hej, vyhýbame sa jeden druhému. Možno sme (v mestách) neprirodzene nahusto a nevieme, čo si s tým počať. Zrazu toľko cudzích ľudí môže prečítať, že sme vo vnútri v podstate slabí, omylní, zamindrákovaní... Že mnohí vlastne nevieme, kto skutočne sme.

A tak nahadzujeme masky. Jednou z nich (veľmi obľúbenou) je maska drsňáka. Slovníkom drsňáka sa stávajú drsné slová. A sme späť v téme...

A vieš, že som už o tomto uvažoval aj ja.
Vyrastal som v paneláku a tam má každý takú skúsenosť, že keď sa susedia hádajú, tak to niekedy počuť aj cez niekoľko poschodí. Potom sused ide von a stretneš ho na chodbe, práve vynadal svojej manželke a aj deťom. Ideš s ním vo výťahu a snažíš sa tváriť, že nič nevieš, pozdravíš, usmeješ sa, možno sa spýtaš: "ako sa darí?" Ale vieš, že odpoveď bude formálna. Môžeš mu povedať, že by nemal na ženu kričať?

Človek asi nie je stavaný nato, aby stretal tak často toľko ľudí. Človek asi potrebuje byť aj sám zo sebou, ale to sa v paneláku nedá, lebo aj keď si ja rádio nezapnem, počujem susedove, alebo aj nie rádio, ale rozhovor, to že sa sprchujú, jednoducho vieme o susedoch veľa a aj to, čo by sme nechceli.

Presťahoval som sa na dedinu. Je to v tomto úplná paráda. Hnevá ma len, keď ja prisťahovalec a mešťan pozdravím a domáci neodzdravia. Keď máme doma hlučno, tak to počuje nanajvýš jedna suseda, tá to síce pravdepodobne povie ďalej, ale už nepovie o čom, len to že bolo hlučno. V paneláku som bol ako v reality-show.
Možno aj preto si ľudia v paneláku púšťajú TV, rádio, či iné zvuky, aby nepočuli susedov a aby susedia nepočuli ich.

Staroveké mestá boli podobné našim dedinám, dnes bývame v panelákoch a osobne si myslím, že odchody zbohatlíkov na vidiek a zabarikádovanie sa tak trochu súvisí aj s túžbou "byť sám zo sebou". Druhá vec je, že súvisí aj so strachom o majetok a zdravie. Aká sloboda by bola, keby svoj majetok rozdal chudobným, nemusel by míňať kopec peňazí za trezory, kamerový systém, napojenie na pult centrálnej ochrany, veľký plot, či dokonca osobnú ochranku. Už som ale asi riadne odbočil.

Stručne by som povedal:"hlučný býva ten, komu chýba ticho, či už sa ho bojí, alebo ho nemá z iných dôvodov".

Poslať 19.06.2007 16:26:48   

od 29.05.2006 20:25:53
napísal 6174 príspevkov
carovna píše:
Napríklad na otvorenom tatranskom hrebeni ťa chytí náhla búrka a ty sa začneš (utekajúc do úkrytu) modliť...

Tento stav dobre poznám.Človeku ubehne celý život pred očami a činí pokánie aj z najskrytejších hriechov. :wink:

Poslať 19.06.2007 18:18:31   

Obrázok užívateľa

od 18.04.2002 8:17:46
napísal 7621 príspevkov
pamatam sezonu v starobilom severtaliansko mestecku, byval som priam v centre, poznate to aspon ked nie priamo tak z obrazkov, tie kamenne stare domy s drevenymi oblocnicami na kazdom okne.
Tam kazdy kazdeho pozna. A hned pozna ked je niekto odinakial. Raz som tak siel domov a stretol staryka, zahladel sa na mna a hned vedel ze som odinakial, Bon Giorno, Dobry den. Samozrejme hned som sa odzdravil. Proste stare dobre zvyky.... Bolo tam neskutocne fajn.... hlavne kvoli ludom....

Poslať 20.06.2007 10:01:35   

od 22.07.2003 0:30:54
napísal 343 príspevkov
carovna píše:
Keď to porovnám s blízkym Rakúskom, oni ako najväčšiu nadávku použijú akrát tak šajze, čo je u nás ešte pomerne slušné slovo.

Carovna, zijes v iluzii. Ja zijem v Rakusku. Kedze ma tato diskusna stranka iste zasady, neuvediem Ti tu vulgarizmy, ktore sa bezne pouzivaju v hovorovej rakustine. Ale ver mi, ze Rakusania pouzivaju spustu vulgarizmov aj v beznej reci. A to, akym jazykom rozprava rakuska mladez, nijako nezaostava za vyyrazivom slovenskej mladeze.
Mozna pricina toho, co Ta tak trapi, lezi tu: necitaju nic okrem emailov a SMS.

Poslať 24.04.2012 20:20:19   

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11034 príspevkov
to je nehoráznos...

odnepamäti som bol v tom, že treba písať v origináli,

avšak môj Fire-fox, ktorý sa tvári, že mi podčiarkuje nespisovné slová,

mi podčiarkuje červenou, keď napíšem v origináli,

a tak som začal poslednú dobu teda písať v originále,

a to už nepodčiarkoval...

Obrázok

a pritom - ako práve pozerám - spisovne to má byť naozaj v origináli...

no tak ten kontrolovač gramatiky je teda ozaj na...

P.S.: aj keď vlastne, je to ozaj divné, keďže "ten originál" a množné číslo je "originály", tak to by potom malo byť "dub", kt. má množné číslo "duby".

A je "v dube", nie "v dubi".

Iba že by teda ten originál chcel byť príliš originálny, že sa bude v singulári skloňovať ako stroj, kým v pluráli ako duby.

P.S.: ale vo Worde to mi už počiarkuje opačne, t.j. tak ako má, nie v originále, ale v origináli...

:roll:

Poslať 24.04.2012 21:47:32   

Obrázok užívateľa

od 26.06.2007 17:11:56
napísal 6474 príspevkov
Didymos píše:
A je "v dube", nie "v dubi".

tuná bude pes zakopaný...

čo s tým, bude to asi výnimka z pravidiel...

alebo že by hrala úlohu obojaká spoluhláska L?

Poslať 24.04.2012 21:50:15   

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18702 príspevkov
Nebude to skor tym, ze ide o 'cudzi koren' ?
Ako je to so slovami pedal, misal, choral, piedestal, kalendar ?

Poslať 24.04.2012 23:57:05   

od 16.06.2005 11:52:25
napísal 8572 príspevkov
v kalendari. nabeton.

ale uz som pocul aj slovaka (z malaciek) pouzit takyto plural: "dve rure" takze uz sa necudujem nicomu.

Poslať 25.04.2012 1:00:17   

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11034 príspevkov
alnoth píše:
v kalendari. nabeton.
veď hej, stačí kuknúť do http://slovnik.juls.savba.sk
alnoth píše:
ale uz som pocul aj slovaka (z malaciek) pouzit takyto plural: "dve rure" takze uz sa necudujem nicomu.
raz som napísal kdesi, že "v emaili" a ktosi sa so mnou hádal, že to má byť "v emaily", lebo "emaili" je nezmysel. Tak som mu odpovedal, že "emaily" je nezmysel, lebo lokál nikdy nemá "-y".

Nuž a slovník napokon ukázal, že sme sčasti mali pravdu obaja a sčasti nikto... má to byť "v emaile".

Takže ma to naučilo takému pravidlu, že ak nevieš, či dať v koncovke "i" alebo "y", tak daj "e" a nie je problém : D

A to je možno aj taký prípad, ktorý spomínaš - typický pre stredoslovákov:
- "oštiepke" http://www.youtube.com/watch?v=arTrXev1TVo&t=158
- "...vyjú na ulicu a hrajú kolke" http://www.youtube.com/watch?v=yVjTxv6hM7U&t=28
- "...ozaj Pištík, haluške nám Anča donesie?" http://www.youtube.com/watch?v=arTrXev1TVo&t=67
atď.

Tak keď neviem, či v dedine boli psi alebo psy, tak napíšem pse a každý stredoslovák pochopí a neriskujem, že urobím hrúbku.

Btw. ako by ste doplnili y/i do tohto?

"Na strome sedel v_r, prišiel k nemu vzdušný v_r. A napokon oba v_ry odišli."

To prvé je y, druhé i, nuž ale čo to tretie? Podľa mňa i.

Poslať 25.04.2012 7:53:45   

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
neviem ci som uz nespominal, ale:
Y/I sa v slovencine rusit NESMIE!!!
ved ako budeme vediet, kde ma prasa r.ť?

Poslať 25.04.2012 8:00:58   

od 16.06.2005 11:52:25
napísal 8572 príspevkov
email je hlupost.

odkial vobec slovensky jazykovedec, alebo kto, vie, ci to vobec ma byt muzsky rod? preco ten email? email je v preklade "elektronicka posta" takze by to kludne mohlo byt aj ta email...

na zaklade rozsireneho konsenzualneho pouzivania sa rozhodnu ze to bude muzsky rod a potom na zaklade tohto rozhodnutia tvrdia, ze rozsirene konsenzualne sklonovanie je nespravne. :roll:

Poslať 25.04.2012 16:35:19   

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 3920 príspevkov
ja som email používal už ked som bol maličký - emailovú vaňu. :D

Mať vaše problémy a Gatesove peniaze.

Poslať 25.04.2012 17:08:11   

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
,,prečo sa hovorí vtáci a nie vtáky?"
,,Lebo je to podľa trnavského vzoru kosť - množné číslo kosci..."

inak doteraz mam tazku traumu z vyrazu prasaCia a nie prasaČia chripka...

Poslať 25.04.2012 21:18:56   

Obrázok užívateľa

od 26.06.2007 17:11:56
napísal 6474 príspevkov
A napokon oba v...ry odišli...
tak toto je naozaj otázka pre jazykovedcov. Ktovie čo by určili...
Ale našťastie toto sa v praxi zrejme nevyskytne, iba v šibeničných diktátoch, takže v pohode.

[ Príspevkov: 60 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť