Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie

[ Príspevkov: 60 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
Poslať 15.06.2007 15:35:32   slovenčina naša každodenná...

od 01.04.2004 16:52:15
napísal 1246 príspevkov
Vždy ma to trápilo a stále som si nezvykla:
Počuť to všade. V práci, v škole, u niektorých aj doma, na ulici, vo verejnej doprave aj vo verejnej televízii, dokonca aj v tzv. "krásnej" literatúre, v "moderných" libretách opier, v divadlách, v tlači, v rádiách...

Zaujíma ma váš názor - i keď táto téma je viac o slušnosti a teda by spadala viac do etiky, ale predsa, súvisí to aj s akousi "úrovňou ducha":

1. Prečo sa u toľkých v bežnom živote krása našej slovenčiny scvrkáva do pomaly troch - štyroch vulgarizmov, ktoré sa používajú už úplne mimovoľne (teda vôbec nie len v snahe niekoho uraziť, ale proste preto, že "všetci tak hovoria"..) ? Je to podľa vás "prirodzený" vývoj jazyka?

2. Ak vás to tiež štve a myslíte si, že je to choré - dá sa podľa vás tento smutný "trend" nejako zvrátiť, či nejak proti nemu "bojovať"? Zmôžu proti nemu nevulgárni ľudia vôbec čosi? Hlavne ak sa takáto jazyková "kultúra" prezentuje z oficiálne kultúrnych miest (!).

3. Otázka čisto praktická: Ako zareagovať, keď nechtiac počujem taký rozhovor (trebárs desaťročných detí trebárs v autobuse): Reagovať vôbec? Ak áno, tak ako? Moja skúsenosť je, že je to hrach na stenu, ale mlčať sa mi tiež nezdá správne....

.........

Možno pre dakoho úple nepodstatná téma. Mne sa ale zdá, že slová ľudí, medzi ktorými žijem, prestávajú mať váhu.
A niečo veľmi krehké a vzácne sa alarmujúco stráca.
A to ma trápi a štve a je mi z toho smutno.
Ako si má potom trebárs človek vážiť sväté Písmo, ak pre neho stratilo hodnotu slovo ako také?

Žeby kríza posvätnosti čohokoľvek?
Ale čo s tým?

Máte podobný pocit aj vy?

Poslať 15.06.2007 15:58:43   

Obrázok užívateľa

od 10.11.2005 18:48:41
napísal 4227 príspevkov
Ja s tym mam tiez problemy. Minule som bol vonku so psami. Bola nadherna noc, atmosfera Bozieho tajomna a obdalec sa zgrupla partia mladych ludi, chlapcov i dievcat a v kazdej vete : DO PI... KU... etc. . Tiez som najskor len zhrozene sedel na lavicke , neschopny slova, potom som zdesene odisiel . Je to velmi smutne ked nasi mladi opouzivaju taketo vyrazy, a najma mlade devy ! Je to velmi smutne.

Asi to je ta dan sveta, v ktorom zijeme, ako povedal Nil Myrotocivy v 17. stor. , ze od pol. 20. storocia nebude ucty k starcom, rodicom, a ludia budu ako drava zver, viesco ja to sem dam cele , opakujem sa sice uz asi desiaty krat , ale stoji to za to

Takze Nilus the Myrrhstreamer a jeho proroctvo :

Po roku 1900, okolo pol. 20. storočia, budú ľudia tejto doby na nepoznanie. Ked' sa priblíži doba antichristovho príchodu, myseľ ľudí sa zatemní telesnými vášňami a zosilnie neprávosť (hriech). Svet bude na nepoznanie. Ľudský zovňajšok sa zmení a nebude možné rozoznat' mužov od žien pro nehanebnosť v obliekaní a účese. Títo ľudia sa antichristovým klamaním stanú krutými a budú ako divá zver. Nebude úcty k rodičom a starcom, láska zmizne a kresťanskí pastieri, biskupi a kňazi sa stanú mámivými, úplne neschopnými rozoznať pravú cestu od nepravej.
V tej dobe sa zmenia zásady i tradície kresťanov a Cirkvi. Ľudia zanechajú skromnosť a zavládne rozhadzovanie. Faloš a lakomstvo dosiahnu veľké rozmery; avšak beda tým, ktorí hromadia poklady. Chtivosť, cudzoložstvo, homosexualita, tajné skutky a vražda budú vládnuť v spoločnosti. Takto budú ľudia mocou takýchto veľkých zločinov a neviazanosti zbavení milosti Svätého Ducha, ktorú obdržali pri sv. krste, a už nebudú počuť hlas svojho svedomia. Božie Cirkvi budú pripravené o bohabojných a zbožných pastierov a beda kresťanom, ktorí v tej dobo zostanú vo svete; celkom stratia svoju vieru, pretože nebude spôsobu, ako získať od kohokoľvek svetlo poznania. Potom odídu zo sveta do sväých útočísk; hľadajúc, ako by uľahčili svojmu duchovnému trápeniu, no všade narazia na ťažkosti a prekážky.
Toto všetko bude dôledkom toho, že antichrist túži ovládnuť každého a panovať celému svetu; tiež bude činiť zázraky a preludné znamenia. Dá ľud'om skazenú múdrosť, takže tí vynájdu prostriedok, ako môže jeden človek s druhým viesť rozhovor z jedného konca zeme na druhý. Ľudia tiež budú v lej dobo lietať vzduchom ako vtáci a zostupovať na dno mora ako ryby. A až toto všetko dosiahnu, strávia líto nešťastní ľudia svoj život v pohodlí bez toho, že budú vedieť, duše úbohé, že je to antichristov podvod. A on, bezbožník, bude korunovat' ľudskú vedu takou domýšľavosťou, že táto povedie ľudí k tomu, aby zanechali pravú cestu a stratili vieru v existenciu Boha v troch Osobách.
Potom všedobrý Boh, vidiac pád ľudského pokolenia, skráti tie dni pre tých nemnohých, klorí budú spasení, lebo nepriateľ chce uviesť do pokušenia pokiaľ možno aj vyvolených... Potom sa náhle objaví trestajúci meč a zabije zvodcu i jeho služobníkov.

Proroctvo sv. Níla Myrotočivého pro našu dobu (zo Svätej Hory Atos, z r. 1651)
Nech obráti svoju tvár k tebe a daruje ti pokoj.

Poslať 15.06.2007 17:33:02   

od 25.07.2002 7:54:30
napísal 3854 príspevkov
ach jaj carovna...leby si sa napocuvala v robote to co ja...
ten slovnik..hroza
a este aj v literature modernej sa objavuje
ludia debilneju.....az na vynimky :)

Poslať 15.06.2007 20:08:02   

od 29.05.2006 20:25:53
napísal 6174 príspevkov
Gabriel Macak píše:
Takze Nilus the Myrrhstreamer a jeho proroctvo :
Po roku 1900, okolo pol. 20. storočia, budú ľudia tejto doby na nepoznanie....

Nepozeral by som sa na dnešnú spoločnosť v porovnaní s minulosťou, tak tragicky.
Čím viac čítam o staroveku, tým viac nadobúdam dojem, že dnešná spoločnosť má ešte dosť ďaleko k morálnemu úpadku v mnohých oblastiach života antických spoločností.Homosexualita bola vtedy bežná, zneužívanie detí,...A u barbarov ani nehovoriac, tí pili krv svojích obetí z ich vlastných lebiek...
Som rád, že žijem v tejto dobe v tejto krajine.Keby som mal možnosť meniť, tak nemením, čo sa týka hraníc Európy.Ináč by som sa už len radšej preháňal po indiánskych stepiach a lovil bizónov, poprípade lovil ryby ako polynézan niekde v Tichomorí... :D

Poslať 15.06.2007 20:37:26   

Obrázok užívateľa

od 10.11.2005 18:48:41
napísal 4227 príspevkov
My Slovaci fakt si zijeme dobre. Mas pravdu, ze antika bola aka bola. Ale myslim si, ze to proroctvo vystihuje nasu dobu a ze koniec je blizko . Tak to citim ja.
Nech obráti svoju tvár k tebe a daruje ti pokoj.

Poslať 16.06.2007 8:22:06   

od 01.04.2004 16:52:15
napísal 1246 príspevkov
:roll: Nepíšem o celkovom mravnom úpadku v porovnaní so starovekom. Ostávam v úplnej prítomnosti, sledujem trend (hovorovej a čiastočne aj písanej) slovenčiny v posledných pár rokoch.
Prosím, nemiešajme sem teraz pedofíliu, kanibalizmus, ani homosexualitu a pod., na to sú iné témy.

Ostaňme na Slovensku.
Prečo sa vytráca bohatosť slovnej zásoby a prečo dnes mnoho ľudí už vie použiť namiesto slovesa len ten jeden chronicky známy vulgarizmus (všetci vieme aký) a prečo sa pomaly scvrkáva označenie človeka na vulgárne pomenovanie pohlavných orgánov.

Dá sa toto označiť na vývoj slovenčiny? Podľa mňa sa dostávame späť kdesi medzi tých indiánov, akurát vôbec nedokážeme loviť bizóny... :-?

Zámerne píšem o každodennej slovenčine. Keď to porovnám s blízkym Rakúskom, oni ako najväčšiu nadávku použijú akrát tak šajze, čo je u nás ešte pomerne slušné slovo.

Prečo podľa vás u nás vulgárne vyjadrovanie priam kvitne?

P.S. Papu, nemusíš mi nič vravieť. Okolo mňa sledujem to isté.
Je ale správne len pokrčiť plecami?

Poslať 16.06.2007 11:28:10   

od 25.09.2006 0:53:38
napísal 2957 príspevkov
Dám sem ešte raz Guardiniho, z rovnakého prameňa aký je aktuálne v lit. kútiku.
"Žijeme v spustošené době. Záležitosti týkající se spásy byly vypuzeny z místa, které jim náleželo. Všechno leží na ulici. Každý mluví a poslouchá a čte o všem o všem a kdykoli...
...Žijeme v době, v níž zneuctění ducha se stalo obecnou praxí, která už ani není příliš nápadná. Stačí pozorně nahlédnout do systému veřejného vzdělávání, všimnout si, jak se v přednáškách, diskusích, časopisech a novinách jedná o duchovních věcech..." atd.

Čarovná chápem, že teraz Ti ide o skôr o hovoroví slovník dnešných ľudí, jeho "vývoj" všeobecne a pod. Chápem to.
Ale zámerne sem dávam tento citát, lebo čosi významné nazačuje.
Guardini toto hovoril poslucháčom, ktorí sa prihlásili do projektu tzv. vzdelávania dospelých. Tento projekt KC, priniesol svoje plody -napr. v podobe kultúrnostnej úrovne, ktorú aj Ty spomínaš, najmä v Nemecku a Rakúsku. Hovoril to ale v už v 1929! teda v medzivojnovom období zdanlivého, "nadšenia" pre duchovný aj intelektuálny rast. On však registroval čosi úplne iné. Narastajúci chaos a nihilizmus v ľuďoch. "Nestat sa míčem kulturního chaosu."- Pripomína.

Nemám teraz čas to rozoberať pretože zachvíľu cestujem.
Preto len dodávam: Projekt "vzdelávania dospelých", má svoje opodstanenie. Pozrime sa len v akom stave je práve tá "dospelá" populácia, vzišlá z najmä morálne rozbitých 60-tych, 70-tych...atd rokov!
Poznám dobre človeka, ktorý sa aj na slovensku snažil aktívne rozvíjať túto iniciatívu. Vznikla aj konkrétna ustanovizeň, ktorá mala rozvíjať túto ušľachtilú ideu. Pracovali tam dvaja. Pod patronátom nemenovaného biskupa. ...Ten danú záležitosť "vybavil" tým, že to rozpustil ako prebytočné úradné miesto, a dal to pod hlavičku akejsi neurčitej funkcie miestnej cirkvi(nespomínam si teraz presný názov) - ktorá už ako tradične zahŕňa všetko a nič. Nič konkrétne.
-Tak čo chceme. (Rozoberať celé dôsledky modernity?) Aj to môžme...

Poslať 16.06.2007 14:06:10   

Obrázok užívateľa

od 18.04.2002 8:17:46
napísal 7621 príspevkov
Mila carovna, nielen na Slovensku je taky trend, tu v Anglicku je to tiez velmi podobne, uz male deti v skole sa inac nerozpravaju a podotykam, ze su to deti, ktore chodia do zakladnych katolickych skol, cize ziadni pohania. Prave dnes rano som mala o tom rozhovor s mojim devatrocnym synom Timotejom. Rozpraval mi o tom, ako deti skaredo rozpravaju v skole a jemu sa to nepaci a nasiel si jednoduchy sposob, ako tomu zabranit v jemu najblizsich kruhoch. Kamaratom, ktori takto rozpravaju povedal, ze ak tak budu hovorit v jeho pritomnosti, tak sa s nimi nebude kamaratit a oni pomaly prestavaju nadavat, lebo stoja o jeho priatelstvo. Tiez jeden zo sposobov :lol: Betka

Poslať 16.06.2007 14:12:45   

od 16.06.2005 11:52:25
napísal 8572 príspevkov
hm... aj na stenach egyptskych pyramid sa nasli texty hovoriace o tom aka je mladez dnes skazena, ako si nevazi starsich, ako vymizla medzi nimi slusnost.... tak neviem....

Poslať 16.06.2007 17:36:44   

napísal 3854 príspevkov
ale alnoth iste
uz Cicero plakal nad mladezou...

ad carovna...co by si spravila so svojimi nadriadenymi ktori jeden ma po 50tke a druhy po 60tke?..stareho psa novym kusok nenaucis :cry:

Poslať 16.06.2007 18:38:25   

napísal 6174 príspevkov
carovna píše:
:roll: Nepíšem o celkovom mravnom úpadku v porovnaní so starovekom...

Veď som ani nereagoval priamo na tvoj článok. :o
A keď chceš reakciu, tak, to čo ma k tomu napadlo:
Citácia:
Luk 11,38-41:
Farizej sa zadivil, keď videl, že sa pred obedom neumyl.Pán mu však povedal:Nuž, vy farizeji čistíte zovňajšok čaše a misy, ale vaše vnútro je plné lúpeže a zloby.Blázni, či Ten, kto učinil zovňajšok, neučinil aj vnútro?Ale dajte ako almužnú, čo je vo vnútri, a máte všetko čisté.

A prečo je ten stav, ktorý je obrazom vnútra, taký aký je v spoločnosti?Lebo soľ prestala byť soľou a svetlo prestalo svietiť.
A čo s tým robiť?Milovať vulgárnych ľudí a potom čokoľvek.Keď svetlo príde medzi tmu, tak sa tma rozostúpi.Ak je svetlo tmou, tak tma si naďalej zostáva.Keď príde človek presiaknutý Božou svätosťou do spoločnosti ľudí, ktorí ho poznajú, tak verte, že vulgárne slová prestanú a skutky tmy ustúpia, lebo nemôžu byť páchané na svetle.Dokladujú to aj milióny životných skúseností. :wink:

Poslať 16.06.2007 19:44:25   

napísal 3854 príspevkov
nepausalizuj
niekedy to neplati.....niektorim malo co je svate
vynimku snad tvori knazske svatenie

Poslať 16.06.2007 20:34:44   

napísal 6174 príspevkov
papageno píše:
nepausalizuj
niekedy to neplati.....niektorim malo co je svate
vynimku snad tvori knazske svatenie

:roll: To nie je paušalizovanie, ale životné skúsenosti.Mravokárcov ľudia nepočúvajú.Ale keď príde niekto, kto ich príjma takých akí sú a nečiní skutky tmy, tak zavládne rešpekt.Nedá sa proste páchať skutky tmy na svetle, výnimky neexistujú.Preto je často prenasledovanie kresťanov, mnohým vadí to svetlo, ktoré vrhajú, lebo nemôžu činiť zlo a tak ich odstránia.

Poslať 17.06.2007 9:33:04   

napísal 3854 príspevkov
tak moje prakticke skusenosti su odlisne

Poslať 17.06.2007 11:06:17   Kde sa nachádza ten doklad?

od 14.09.2006 13:24:27
napísal 410 príspevkov
Gabriel Macak píše:
Proroctvo sv. Níla Myrotočivého pro našu dobu (zo Svätej Hory Atos, z r. 1651)
Skôr by som povedal, že nie v roku 1651, ale v roku 1951.

[ Príspevkov: 60 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť